Виховний захід "Параска Плитка-Горицвіт. Світ Гуцульщини у фото"

Нещодавно у Львівському вищому професійному художньому училищі відбувся виховний захід присвячений малознаній широкому загалу, але надзвичайно талановитій, представленій незліченними доробками у різних галузях, постаті – Парасці Плитці-Горицвіт. Виховна година була організована Наталією Денькович, викладачем спеціальних дисциплін художнього спрямування.
“1 березня, день народження унікальної особистості не лише у світі мистецтва, але і поза ним. Сьогодні народилась Параска Плитка-Горицвіт – загадкова жінка Гуцульщини, зв’язкова УПА, фольклористка, письменниця і художниця, а ще – фотолітописиця гуцулів. Ставши зв’язковою під псевдо “Ластівка” вона потерпіла за мрію про незалежність України і була засуджена до заслання, яке мужньо відбула більше 9 років і повернулась в рідну Криворівню, щоб прославляти самобутнє, українське мистецтво та побут гуцулів.
Табори її не зламали і радість життя вона вбачала у кожному дні. Про це свідчать слова з її щоденника:
«Ранок був уприємненої закличности!.. Бо і сонечко випромінювало животворно, безперебійно заглядаючи у хатне віконечко, аж так, що веселило хатоньку переривчастим незастоєм. Який і до мого пробудження подарував застановности… яка начебто нашіптувала: підніймася, адже час днини не жде… йому завжди потрібен виконавець…
Може, тото хтос колис прочітає…Коби Бог дав на тото люцку думку…»
Дав! І ми прочитали! Та ще й пишаємось такою українкою! Сьогодні у стінах Львівське вище професійне художнє училище пройшов позаурочний захід, організований з допомогою 5 групи, на тему: “Параска Плитка-Горицвіт. Світ Гуцульщини у фото”, на якому учні та студенти змогли доторкнутись лише до незначної частинки творчості Плитки -Горицвіт, адже у її доробку понад 700 рукописних книжок, книг і книжечок про побут, легенди та обряди гуцулів. Понад 100 живописних сюжетних картин під загальною назвою “Доля гуцулкє”. Вона залишила багато намальованих нею ікон-образів, створила багато фотографій односельчан, займалась різьбою на дереві, витинанками, тесанням з каменю, ліпленням з глини, вишивкою…
Як гарно про постать Параски пише український поет з псевдонімом Мандрівник:
Проста
Але
Розкішно –
Атмосферна
Самоучка
Конструктивної
Аури
Поневірялася
Лагерями.
Ич,
Терпіла
Конвульсії
Антилюдяності !
Гідність
Однак
Розкрила
Искрометним
Цвітом
Високого
Ідеалу
Творчості !
Наша українська земля багата на таланти, тож пишаймось своїм, українським!
Дякуємо Господу і ЗСУ, що мали можливість провести такий освітній захід в час війни!
Слава Україні! Героям слава!” (Текст – Наталія Денькович)

 

Меню