Відкрита дискусія «Мовне питання в Україні очима молоді: причини, ризики та шляхи вирішення» у групах фахових молодших бакалаврів

До Дня української мови і писемності викладач української мови та літератури Марія Качмар провела відкритий урок-дискусію у групах фахових молодших бакалаврів на тему «Мовне питання в Україні очима молоді: причини, ризики та шляхи вирішення».

Відкрита дискусія відбулася у декілька етапів. Для активізації мисленнєвих навичок, учні взяли участь у мінівікторині про мову: відповіли на питання кількох тематичних блоків (історія мови, мова і закон, функції мови, цікавинки української мови, мова та русифікація). Власне дискусія передбачала три форми організації: «дерево рішень», «мозковий штурм» і ток-шоу. Матеріалом для аналізу переваг і недоліків (позитивних і негативних рис) стала історична інформація про українізацію періоду Центральної Ради та УРСР. Передбачалося визначення акценту на мовній політиці. Після перегляду відповідних відеоматеріалів з теми кожна з груп мала сформувати свою позицію. Учні відчули тонку різницю між цими українізаціями, яка полягала передусім у меті та ідеологічній основі (одна – для свого народу і своєї самостійної держави, інша – для поширення комуністичної ідеології серед різних верств українства). Все ж студенти цілком справедливо вказали на позитивні результати в мовній, освітній та культурній політиці, які, однак, мали дуже трагічне продовження (знищення української інтелігенції у 1930-х роках).

Для «мозкового штурму», який передбачає генерування за короткий період максимальної кількості ідей, було запропоновано тему «Як підняти престиж української мови?» Тут
учні висловили власні цікаві, іноді навіть дуже несподівані та оригінальні думки та міркування про присутність мови в їхньому житті. Безперечно, це сфера інтернету та всього, що з ним пов᾽язано. Наприклад, блокування всіх російськомовних блогерів та просування україномовних, створення максимально можливого українського молодіжного контенту, поширення українських ігор, різноманітних тематичних мемів та лайфхаків. Молодіжній культурі в інтернеті, тому, чим цікавиться наша молодь, дуже бракує української мови. Поціновувачі сучасної зарубіжної літератури хотіли би бачити більше перекладів українською, і при цьому – якійсних. Серед ідей, запропонованих учасниками обговорень, звучала і пропозиція всі інструкції подавати лише українською мовою.

Традиційно молоді люди вважають, що слід піднімати міжнародний престиж нашої мови, що мало би вплинути на внутрішньоукраїнську ситуацію. В Україні єдиним шляхом повернення мови в серце кожного українця є, безперечно, виховання в сім᾽ї та школі. Роль освіти одна із визначальних.

На ток-шоу кожна група презентувала доповідь на одну із важливих тем: «Мовна проблема чи проблема меншовартості», «Двомовність для України – поцілунок смерті» та «Мовне питання в Україні: «примирення» чи утвердження?» Доповіді були змістовними, аргументованими, по-молодіжному інтерпретованими.
Незважаючи на свій юний вік, студенти усвідомлюють усю важливість питання, що обговорювалось протягом заняття, необхідність його вирішення, переважна більшість – за жортскі мовні правила, хоча й учасники дискусії усвідомлюють, що цей процес довготривалий. Цікаві думки наших учнів: “Ті українці за походженням, які не хочуть усвідомлювати,
наскільки важливим є повернення до української, мають просто низький інтелект”; “Ну невже вони [російськомовні] не розуміють, що спільна із ворогом мова дає щоразу їм та декому із нас вважати чи називати себе братами… А ми не брати! І це доводить мова!”

На занятті було багато питань, обговорень, пропозицій, а атмосфера відзначалась активністю, емоційнвстю, та, водночас, доброзичливістю.

Все буде Україна! Все буде українська мова! (За текстом Марії Качмар)

Меню